A meztelencsigák, különösen a spanyol csupaszcsiga (Arion vulgaris), egyre komolyabb gondot okoznak a kiskertekben és a szántóföldeken. Ezek a házatlan, puhatestű kártevők nemcsak csúnyák, hanem komolyan veszélyeztetik a veteményeseket, kerteket is. Az utóbbi években a spanyol csupaszcsigák invazív terjedése miatt egyre nagyobb figyelmet kap a meztelencsiga elleni védekezés. Ebben a cikkben bemutatjuk, milyen védekezési módszereket alkalmazhatunk a meztelencsigák ellen, és hogyan őrizhetjük meg veteményesünk, kertünk épségét.
A meztelen csigák: kártételük a kertekben
A csigák, különösen a meztelen fajták, főleg korhadó növényi részeket, fiatal hajtásokat és leveleket fogyasztanak. Rágni kezdik a leveleket, és gyakran csak a vastagabb erezet marad utánuk. Kártékonyak, hisz főleg csapadékosabb években gyakran tömegesen jelennek meg. A spanyol csupaszcsiga különösen kártékony, mert rendkívül gyorsan szaporodik, és kevés természetes ellensége van hazánkban. Ráadásul nemcsak a zöldségeket, de virágokat, sőt, gombákat is előszeretettel fogyasztják. Így akár jelentős gazdasági kárt tudnak okozni.

Mikor aktívak a meztelencsigák?
Az éjszaka folyamán a legaktívabbak, de borongós, esős napokon is lehet őket látni. Ilyenkor táplálkoznak, és szinte minden növényre felkúsznak. Különösen a veteményesben tudnak károkat okozni, mivel ott bőven találnak friss hajtásokat, leveleket és korhadó növényi részeket is. A fiatal csigák különösen agresszívan táplálkoznak és gyorsan is fejlődnek. Így aztán hamar ellepik a kertet.

A spanyol csupaszcsiga, az invazív faj (Arion vulgaris)
A spanyol csupaszcsiga (Arion vulgaris) hazánkban nem őshonos faj, és elszaporodása komoly gondot okoz. Ez a faj különösen ellenálló, és kevés természetes ellensége van. A csupaszcsigák nedves, árnyékos helyeket kedvelnek, és akár több száz petét is képesek lerakni egy szezonban. Táplálkozásuk során jelentős kárt okoznak, gyakran egész sorokat pusztítanak el a veteményesben.
Őshonos fajok: hasznosak lehetnek?
Magyarország leggyakoribb őshonos meztelencsiga-faja az Arion rufus, vagyis a vörös meztelencsiga. Ez a faj kevésbé kártékony, mint invazív rokonai, és természetes ökoszisztémák részeként él. Egy másik figyelemre méltó őshonos faj a Limax maximus, más néven nagy meztelencsiga vagy leopárdcsiga (a lenti képen látható). Ez a faj főként éjszakai életmódot folytat, és mindenevő, gyakran fogyaszt más csigákat, köztük a spanyol csupaszcsiga petéit is. Éppen ezért érdemes őket óvni, hisz potenciálisan akár hasznosak is lehetnek a kertben.

Természetes ellenségek és élőhelyi feltételek
Vannak természetes ellenségeik, például a sárgarigó, a sün, a vakond és bizonyos békafajok. Ezek az állatok segíthetnek a csigák elleni védekezésben. Sajnos azonban a spanyol csupaszcsiga ellen nem elég hatékonyak, mivel keserű, ragadós testüket elkerülik. A természetes ellenségek száma pedig csökken az élőhelyek szűkülése miatt. Így egyre kevésbé hatékony a passzív védekezés.
Meztelen csiga elleni védekezés: csigaűző praktikák
Mechanikai módszerek
Kézi összegyűjtés. Kora reggel vagy napnyugta után, mikor a csigák aktívak, gyűjtsük össze őket kézzel védőkesztyű használatával.
Csapdák alkalmazása. A sörcsapda (a lenti képen látható) mellett használhatunk dinnyedarabokat, nedves fóliát vagy felborított virágcserepeket is, amelyek alá a csigák előszeretettel bújnak.

Fizikai akadályok. Rézszalaggal vagy rézhuzallal körbekerített növényágyások hatékonyan elriaszthatják a csigákat, mivel a réz reakcióba lép a nyálkájukkal.
Durva felszínű anyagok. Tojáshéj, kávézacc, fűrészpor, homok, fahamu szórása a növények köré fizikai gátat képez, amit a csigák nehezen küzdenek le.
Biológiai módszerek
Nematódák alkalmazása. A Phasmarhabditis hermaphrodita fonálféregfaj célzottan fertőzi meg a csigákat, és természetes módon csökkenti a populációt.
Hasznos állatok bevonzása. Telepítsünk sünodúkat, madáritatókat, kerti tavakat, hogy a csigák természetes ellenségei megtelepedjenek.
Kémiai védekezési módszerek
Vas-foszfát alapú szerek. Ezek környezetbarát csigairtók, amelyek nem ártanak a méheknek, sünöknek vagy más hasznos élőlényeknek.
Metaldehid alapú szerek. Erősebb hatásúak, de veszélyesek lehetnek a háziállatokra és más élőlényekre, ezért óvatosan alkalmazzuk.
Megelőzési módszerek
Kerti higiénia. Távolítsuk el a lehullott leveleket, komposztot tartsuk zártan, és ritkítsuk meg a sűrű növényzetet.

Száraz környezet kialakítása. Emelt ágyásokkal, jó vízelvezetéssel kevésbé vonzó környezetet teremthetünk a csigák számára.
Vetésforgó. A rendszeresen változtatott növénykultúra csökkenti a csigák megtelepedésének esélyét.
Összegzés – Csigák elleni védekezés
A védekezés komplex feladat, amely több módszer kombinációjával lehet igazán hatékony. A mechanikai, biológiai és kémiai védekezési módszerek együttes alkalmazása, valamint a megelőzés kulcsfontosságú a csigák elleni védekezésben. A csigák elleni küzdelem folyamatos figyelmet igényel, de ha időben cselekszünk, megóvhatjuk kertünket tőlük.
Gyakran ismételt kérdések – meztelencsiga (csupasz csiga)
Csiga van a kertben, mit tegyünk?
Először is azonosítsuk a fajokat. A csapdák, mechanikus gyűjtés, valamint a tojáshéj és fűrészpor szórása sokat segíthet.
Milyen problémát jelentenek a meztelencsigák?
Kártételükkel elpusztítják a fiatal növényeket, tönkreteszik a termést, és esztétikailag is elcsúnyítják a növényeket és a kertet.
Mikor aktívak a meztelen csigák?
Többnyire éjszaka, vagy hűvösebb, nedves időben.
Van természetes ellensége?
Igen, van. A sün, vakond, madarak és békák fogyasztják őket, de például a spanyol csiga ellen nem hatásosak.
Hogyan védekezhetünk a meztelen csigák ellen?
Kombinált módszerekkel lehetünk igazán eredményesek. Mechanikai gyűjtés, csapdák, tojáshéj, kávézacc, csigairtó szer kihelyezése, valamint növények köré szórt fizikai akadályok mellett fontos a kert rendben tartása is.
Jó lehet a csupasz csiga ellen búzadara?
Bár vannak, akik szerint hatékony, tudományosan azonban nem bizonyított. Sajnos önmagában nem elegendő a védekezéshez.