Leander szaporítása

A leander, más néven Nerium oleander, egy közkedvelt mediterrán dísznövény, melyet gyakran ültetnek teraszokra, erkélyekre vagy kertekbe. Dús, illatos virágai és sűrű lombja miatt közkedvelt. A leander szaporítása otthoni körülmények között is könnyedén elvégezhető. Ez két módon lehetséges. Egyik a leander szaporítása magról, a másik pedig dugványozással történő gyökereztetése. Mindkettőhöz elengedhetetlen a háttértudás és természetesen megfelelő körülmények biztosítása. Nézzük is meg, hogy mi is ezek!

Leander szaporítása – gyökereztetés magról

A leander magról történő szaporítása több türelmet és időt igényel, de lehetőséget ad arra, hogy új, akár eltérő színű virágzatú leandereket neveljünk. A magokat érdemes cserepekbe vetni, laza szerkezetű, vízelvezetésű és tápanyagban gazdag földbe. A magokat vékony réteg földdel takarjuk be, majd tartsuk nedvesen őket.

A csírázás sikerességéhez szükséges a meleg hőmérséklet, 20-25 °C az ideális a gyökérképződéshez. Fontos a magas páratartalom és a rendszeres öntözésre való odafigyelés. A fiatal növényeket világos, de nem közvetlen napfényes helyre helyezzük. Amint elérik a 10-15 cm-es magasságot, ültessük át őket külön cserepekbe. A leander szaporításának ezen formája során a magoncai változatos tulajdonságokat mutathatnak, mivel nem mindig öröklik az anyanövény jellemzőit.

Leander szaporítása – gyökereztetése dugványozással

A dugványozással történő szaporítás a leander szaporítására leggyakrabban alkalmazott módszer. Nyáron vagy kora ősszel válasszunk ki egészséges, erős hajtásokat az anyanövényről, majd vágjunk le 10-15 cm hosszú dugványokat. Fontos, hogy a dugványozáshoz használt növényi részeket közvetlenül a földbe dugjuk, vagy ha vízben gyökereztetjük, rendszeresen cseréljük a vizet.

Leander szaporítása – gyökereztetése dugványozással
Forrás: Balkonkertesz.hu

Dugványozás lépései

A dugványozás első lépéseként távolítsuk el az alsó leveleket, hogy a gyökérképződés könnyebben megindulhasson. A leander gyökereztetése történhet homokos vagy perlites földben is, de gyökereztető hormon használata gyorsítja a folyamatot. A gyökereztetéshez tartsuk a növényeket félárnyékos, meleg helyen, és biztosítsunk párás mikroklímát.

A gyökereztetett dugványokat akkor ültetjük át, amikor már fejlett gyökérzettel rendelkeznek. A végleges cserép legyen legalább 20 cm átmérőjű, jó vízelvezetésű, és tápanyagban gazdag virágföldet tartalmazzon. Így a fiatal leander gyorsabban fejlődik, hamarabb virágzás is várható.

Leander gondozása a szaporítás után

A leander gondozása szaporítás után is folyamatos figyelmet igényel. A leander szereti a napos, meleg környezetet, így a fényre való szoktatást fokozatosan végezzük. A rendszeres öntözésre, tápoldatozásra és metszésre is szükség van. Tavasszal metsszük vissza a hajtásokat, így bokrosabb növény fejlődik.

Ne feledjük, hogy a leander nem télálló, ezért ősszel gondoskodjunk a teleltetéséről. Hűvös, világos helyre vigyük be, és kevesebbet öntözzük. Tavasszal, amikor elmúltak a fagyok, újra kitehetjük a leandert a kertbe vagy teraszra. A megfelelő leander szaporításának és gondozásának köszönhetően egészséges, virágba boruló bokorrá fejlődik a növény.

Leander gondozása a szaporítás után
Forrás: Balkonkertesz.hu

Mikor ültessük ki a leandert a kertbe?

A leandert csak a fagyok elmúltával, általában május közepétől ültessük ki a szabadba. Ügyeljünk arra, hogy napos, meleg, szélvédett helyre kerüljön.

Gyakran ismételt kérdések – így szaporítsuk a leandert

Hogyan szaporítsuk?

A leander szaporítása történhet magról és dugványozással is. A magról történő szaporítás hosszabb időt vesz igénybe, de érdekes kísérletezési lehetőség. A dugványozás gyorsabb, és a szülőnövény tulajdonságait örökíti.

Gyökereztetés vízben vagy földben jobb?

Mindkét módszer eredményes lehet. A vízben történő gyökereztetés egyszerűbb és gyorsabb visszajelzést ad, míg a földben való gyökereztetés ellenállóbb, jobban megerősödő növényt eredményez.

Mikor kell végleges cserepekbe ültetni a leandereket?

Akkor ültessük át őket, amikor a gyökereztetés után a növények kellően megerősödnek, és már 10-15 cm hosszú hajtásaik vannak. A cserepekbe való ültetéshez használjunk tápanyagban gazdag virágföldet.

Shopping Cart