Korallvirág gondozása

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) az egyik legkedveltebb szobanövény, mely különleges szépségű virágaival hódította meg az otthonokat. Nemcsak egyszerűen nevelhető szobanövény, hanem remek választás azoknak is, akik még csak ismerkednek az otthoni kertészkedéssel, szobanövények gondozásával. Ebben a cikkben bemutatjuk a korallvirág gondozásának és szaporításának legfontosabb lépéseit. Kitérünk a metszésre, átültetésre, a virágoztatásra és a korallvirág betegségeire is. Vágjunk is bele!

Korallvirág: a színes virágú pozsgás

A korallvirág eredetileg Madagaszkárról származó, szukkulens növény (képes vizet tárolni a leveleiben), amely jól alkalmazkodik a beltéri környezethez. A kalanchoe néven is ismert növénynek kis termetű, húsos levelei vannak. Rendszeres öntözést és tápanyag utánpótlást igényelnek, de jól tűrik a szárazabb időszakokat is. Jellegzetes fényes zöld színüket akkor tartják meg, ha világos helyen fejlődnek. Figyelnünk kell azonban, hogy közvetlen napfényt ne kapjanak. A tűző naptól óvni kell őket.

Korallvirág gondozása: az alapok

korallvirág gondozása
Forrás: Balkonkertesz.hu

A korallvirág gondozása viszonylag egyszerű. Tavasszal és nyáron hetente egyszer elegendő öntözni. Télen ritkábban, különösen teleltetése során. Fontos, hogy a növény túlöntözésre és a pangó vízre érzékeny, ezért jó vízáteresztő képességű talajba ültessük. Ideális választás lehet például a tőzeg és perlit keveréke, vagy a virágföld és kaktuszföld kombinációja is. A tápoldatot is érdemes adni, leginkább tavasztól őszig, kéthetente hisz ezzel elősegíthetjük a virágzást.

Korallvirág metszése: mikor és hogyan?

Metszése fontos része a gondozásnak. A virágzás után metsszük vissza az elnyílt szárakat, ezzel serkentve az új hajtások növekedését. Mindig éles és steril ollóval dolgozzunk, távolítsuk el a beteg, elszáradt részeket. Így megelőzhetjük a korallvirág leggyakoribb betegségeit.

Korallvirág szaporítása

Szaporítása dugványozással történik. Válasszunk egészséges hajtásokat, és vágjunk le belőlük körülbelül 10 cm hosszú darabokat. A dugványokat pár napig hagyjuk száradni, majd jó vízelvezető talajba ültessük el őket. Fontos, hogy a gyökérzetet kezeljük gombaölő szerrel, hogy megelőzzük a betegségeket. A szaporított növények lassan fejlődnek, de néhány hónap alatt szépen megerősödnek.

Korallvirág átültetése és virágoztatása

A korallvirág átültetése kétévente javasolt, tavasszal a legideálisabb erre sort kerítenünk. Ahogy már említettük, a jó vízelvezetésű talajnak fontos szerepe van, ezért olyan cserepet válasszunk, amelynek az alján van lyuk. Az új talaj legyen tőzeges és perlites, hogy a gyökerek szellőzzenek.

A korallvirág virágoztatása szintén figyelmet igényel. Rövid nappalos növény, csak akkor virágzik, ha napi 10 óránál kevesebb fényt kap. Ezt mesterségesen is szabályozhatjuk, például letakarással. Ha túlságosan meleg helyen tartjuk, vagy sok fényt kap, kevésbé lesz hajlamos virágzásra.

Korallvirág teleltetése – hogyan vészelje át a hideget?

A korallvirág teleltetése fontos, ha szeretnénk, hogy növényünk egészséges maradjon és tavasszal ismét virágba boruljon. Ez a Madagaszkárról származó pozsgás növény fagyérzékeny, így a hideg hónapokban van néhány dolog, amire figyelnünk kell.

Télen a növényt tartsuk meleg helyen, de ne közvetlenül a fűtőtest mellett. A téli hónapokban a növény számára az ideális hőmérséklet 16–20 °C között van. Ha túlságosan meleg helyen tartjuk, a korallvirág megnyúlhat, elgyengülhet, és virágzása is elmaradhat. Érdemes világos helyen, például ablak közelében elhelyezni. A közvetlen, tűző napfénytől azonban védeni kell.

A hideg hónapokban kevesebbet kell öntözni. Elég 2-3 hetente kissé megöntözni, csak akkor, ha a talaj felső rétege kiszáradt. A túlöntözés télen különösen veszélyes, mivel a hidegebb és párásabb környezetben könnyebben kialakulhat gyökérrothadás.

korallvirág
Forrás: Wikipedia.org

A teleltetés alatt a növény nem igényel tápoldatozást, hisz a korallvirág ilyenkor nyugalmi állapotban van. 

Ahogy közeledik a tavasz, érdemes fokozatosan hozzászoktatni a növényt a gyakoribb öntözéshez és a növekvő fényhez, hogy zökkenőmentesen kezdhesse meg a virágzást.

Korallvirág betegségei és kártevők

A korallvirág érzékeny bizonyos kártevőkre, különösen a levéltetvekre és pajzstetvekre. Ezek elszívják a növény nedveit, levelei puhává és törékennyé válnak. Fertőzés esetén mossuk le a növényt szappanos vízzel, vagy használjunk természetes rovarölő szereket. A gombaölő szer szintén hasznos lehet, ha a növény gyökérrothadás jeleit mutatja.

Gyakran ismételt kérdések – A korallvirág igényei

Hol érzi magát a legjobban a korallvirág?

Világos helyen. A közvetlen napfénytől viszont óvjuk. Ideális hőmérséklet a növény számára 18–24 °C között van.

Mennyi vizet és tápanyagot igényel?

Tavasszal és nyáron hetente egyszer öntözzük. Télen elegendő ritkábban. Kéthetente tápoldatozni is ajánlott a virágzás elősegítése érdekében.

Öntözés: mire kell figyelnünk?

Soha ne hagyjunk pangó vizet a cserép alján, mert az gyökérrothadást okozhat. Túlöntözés esetén a levelek elsárgulnak, puhává válnak.

Fagyérzékeny?

Igen, fagyérzékeny növény. Hidegben károsodhatnak a levelei és hajtásai, ezért ősszel érdemes a szabadban tartott példányokat időben világos, meleg helyre vinni.

A korallvirág mérgező?

A kalanchoe fajták többsége mérgező lehet kisállatok és gyerekek számára. Ezért megfelelő körültekintéssel helyezzük el őket.

Shopping Cart