Hortenzia gondozása (cserepes és kerti hortenzia)

Hortenzia

A hortenzia (Hydrangea) különleges és látványos dísznövény, amely bármely kert vagy terasz igazi éke lehet. Az Ázsiából származó növény gazdag virágai miatt világszerte kedvelt. Megtalálható számos változatban, különböző színekben és formákban, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb fajtát. Népszerűsége nem csupán szépségében rejlik, hanem abban is, hogy viszonylag könnyen gondozható, ezért kezdő kertészek is bátran próbálkozhatnak vele. Virágai nyár elejétől egészen őszig díszítenek, hosszú hónapokra színesítve kertünket, környezetünket.

hortenzia
Forrás: Freepik.com

Hortenzia gondozása

A hortenzia gondozása során több tényezőre is oda kell figyelni. Az egyik legfontosabb szempont a megfelelő talaj biztosítása. Fontos, hogy a talaj savas, laza szerkezetű, humuszban gazdag és jó vízelvezető képességű legyen. A hortenzia szereti a nedvességet, így a rendszeres öntözés kulcsfontosságú, különösen nyáron. Az öntözést lehetőleg esővízzel vagy lágy vízzel végezzük. Gondoskodni kell a rendszeres tápanyag-utánpótlásról is, ami elengedhetetlen a dús virágzáshoz. Tavasztól őszig kéthetente adjunk a növénynek hortenzia-specifikus tápoldatot, így biztosítva számára az ideális fejlődési körülményeket.

Kerti hortenzia

A kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) igen népszerű fajta. Jellemzően bokros növekedésű, lombhullató növény, amely akár 1-3 méter magasra is megnőhet. Virágai lehetnek fehérek, rózsaszínek vagy különleges esetben akár kék színűek is, attól függően, hogy milyen a talaj, ahova ültettük.

Hortenzia ültetése

A hortenzia ültetése során válasszunk félárnyékos, védett helyet. Fontos, hogy a talaj tápanyagban gazdag és savas kémhatású legyen, mivel ez elősegíti a növény optimális növekedését és virágzását. Ültetés előtt ássunk egy gödröt, amely legalább kétszer akkora, mint a hortenzia gyökérlabdája. A gyökereket óvatosan helyezzük a gödörbe, majd a komposztált, tápanyagban gazdag talajjal töltsük vissza. A földet alaposan öntözzük be. Ha lehetőségünk van, akkor használjunk esővizet.

Hortenzia ültetése
Forrás: Freepik.com

Hortenzia szaporítása

A legegyszerűbb módszer a hajtások dugványozása. Ezt a következőképpen végezzük. Vágjunk le egészséges, virágtalan hajtásokat, a nyár közepén (július vagy augusztus), majd ültessük el tápanyagban gazdag talajba vagy közvetlenül cserépbe. Az új töveket rendszeresen öntözzük, és kövessük figyelemmel a növények fejlődését.

Hortenzia fajták

Számos hortenzia fajta létezik, mindegyik különböző igényekkel és jellemzőkkel rendelkezik. A legismertebbek közé ezek a fajták tartoznak.

Kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla). Legnépszerűbb fajta, gazdag virágzatáról ismert. Virágai gömb alakúak, és színük a talaj savasságától függően változhat.

Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata). Jellegzetes, hosszúkás virágzatú fajta, amely akár 3 méter magasra is megnőhet. Rendkívül ellenálló és jól tűri a naposabb helyeket is.

Tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia). Nevét a jellegzetes tölgyfa alakú leveleiről kapta. Ősszel levelei gyönyörű vöröses árnyalatúvá válnak.

Kúszó hortenzia (Hydrangea petiolaris). Különleges, falra vagy kerítésre kapaszkodó fajta, amely árnyékos helyeken is szépen fejlődik.

Hortenzia fajták
Forrás: Freepik.com

Kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) 

A legismertebb és legnépszerűbb hortenzia fajta. Virágzata jellegzetes gömb alakú, amely nyár elejétől egészen őszig pompázik, és különösen szép látványt nyújt bármely kertben vagy teraszon. A virágok színe igen változatos lehet. A kéktől és lilától kezdve a rózsaszínen át egészen a fehérig terjedhet, ami nagyrészt a talaj savasságától függ. Minél savasabb a talaj (alacsony pH érték), annál inkább kék színűek lesznek a virágok, míg semleges vagy lúgosabb talajon rózsaszínű, pirosas árnyalatúvá válnak.

Hortenzia metszése

A hortenzia metszése fontos a növény egészséges fejlődése érdekében. A virágzást követően az elszáradt virágfejeket távolítsuk el, hogy a növény energiája ne a termésképzésre fordítódjon. Tavasszal a növekedés megindulása előtt metsszük vissza a gyenge hajtásokat, hogy a bokor szépen formált és sűrű legyen.

Metszés – Hogyan csináljuk?

Az elvirágzott virágfejeket közvetlenül alattuk, a következő egészséges levélpár fölött vágjuk le. Tavasszal távolítsuk el a száraz, sérült és gyenge hajtásokat, valamint a túl sűrűn álló ágakat, hogy a növény szellős maradjon. Bugás hortenziáknál erőteljesebb metszés is megengedett.

Cserepes hortenzia gondozása

A cserepes hortenzia gondozása kissé eltér a kerti változatétól. Fontos, hogy a cserépben lévő földje tápanyagban gazdag, savas és jól vízelvezető legyen. A cserepet helyezzük félárnyékos helyre, és rendszeresen öntözzük, főként a reggeli vagy esti órákban, esővízzel vagy lágy vízzel. A tápanyag-utánpótlást folyékony tápoldattal biztosítsuk havonta egyszer.

Bugás hortenzia

A bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) rendkívül kedvelt fajta, amely akár 1-3 méter magasra is nőhet. Virágai jellegzetes bugákba rendeződnek, látványosan pompáznak nyáron, és még a téli hónapokban is szépen mutatnak elszáradt állapotban. Ültetése során ügyeljünk arra, hogy tápanyagban gazdag, enyhén savas talajt válasszunk, és rendszeresen öntözzük meg, különösen a száraz időszakokban.

Teleltetése

A hortenzia teleltetése során a cserepes hortenzia virágot cserepestől helyezzük fagymentes helyre a téli hónapokra. A szabadban lévő hortenziák gyökere körül érdemes mulccsal, falevéllel vagy szalmával betakarni a földet, így védeni a növényt a téli fagyoktól.

Hogyan válasszunk?

Hortenziát választásánál vegyük figyelembe a kertünk adottságait, a rendelkezésre álló helyet, illetve az általunk preferált színeket és formákat. Ha kék virágú növényt szeretnénk, mindenképpen savanyú talajt válasszunk. A bugás hortenziák ideálisak nagyobb kertekbe, míg a cserepes hortenziák kisebb térben, például teraszokon, balkonokon mutatnak igazán jól.

Gyakran ismételt kérdések a hortenziák gondozásával kapcsolatban

Milyen hortenzia fajták vannak?

Kerti, bugás, tölgylevelű és kúszó hortenzia.

Melyik a legszebb?

Ez leginkább egyéni ízlés kérdése. Sokak szerint a kék virágú kerti vagy a bugás hortenzia a legszebb.

Hogyan válasszunk növényt?

Vegyük figyelembe a kert adottságait, talajviszonyokat, fényviszonyokat és, hogy milyen növénymagasságot szeretnénk elérni.

Milyen talajt szeret a Hortenzia?

Savas, tápanyagban gazdag és jó vízelvezetésű talajt.

Hol mutat jól a bugás hortenzia?

Kertekben szoliterként vagy más cserjékkel társítva is megállja a helyét.

Miért nem virágzik?

Helytelen metszés, tápanyaghiány, rossz öntözés miatt.

Sárga a hortenzia levele, miért?

Tápanyaghiány vagy túl meszes talaj miatt.

Shopping Cart