Darázscsapda házilag: praktikus útmutató

Szépen megterített asztal a kertben, éppen csak kitettük a hidegtálakat rajta finom sültekkel, és persze a mellé felsorakoztattuk a szebbnél szebb süteményetek és tortákat. Mi az, ami nagyjából fél percen belül megjelenik? Hát persze, hogy a darazsak. Először csak egy darázs jelenik meg, de aztán hamarosan már egy egész csapat repked az étel körül. 

Sajnos a nyári és őszi hónapokban sokszor szembesülünk a darazsak kellemetlen jelenlétével. Ezek a rovarok ugyan rendkívül hasznosak, de amikor a környezetünkben fészkelnek és állandóan újra és újra felbukkannak, akár veszélyessé is válhatnak. Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogyan készíthetünk hatékony darázscsapdát házilag, milyen csalétek a legjobb, és mire kell figyelnünk általánosságban a darázsirtás során.

darázscsapda házilag
Forrás: Freepik.com

Darázscsapda – Miért van rá szükség?

A darazsak nemkívánatos vendégekké válhatnak, ha túl közel fészkelnek az otthonunkhoz. Tavasszal és kora nyáron a királynők új fészkeket építenek, miközben a nyári és őszi hónapokban a munkásdarazsak főként élelemforrás után kutatnak. Különösen vonzza őket a cukor és esetenként valamilyen fehérjeforrás, például a hús.

Ha a darázsfészek túl közel van, vagy a darazsak rendszeresen látogatják a kertet, teraszt, akkor érdemes csapdát készítenünk. Ez nemcsak távol tartja a rovarokat, hanem segít kordában tartani a populációt is.

Forrás: Freepik.com

Darázscsapda házilag: a hatékony megoldás

Miért érdemes házilag készíteni?

A házi készítésű darázscsapdák egyszerűen és olcsón elkészíthetők, és ugyanúgy képesek vonzani a darazsakat, mint a boltban kapható, profi csapdák. Egy egyszerű PET palack és néhány háztartásban is elérhető alapanyag segítségével könnyedén összeállíthatjuk saját darázscsapdánkat. Készítsünk házilag darázscsapdát!

A darázscsapda készítése házilag

Hozzávalók

1 db PET palack (0,5 vagy 1,5 literes)

Kis mennyiségű cukor vagy méz

Ecet és mosogatószer

Kis alkohol (opcionális)

Drót vagy cipőfűző a csapda rögzítéséhez

Lépések

Palack előkészítése
Vágjuk le a palack felső részét a nyaka alatt körülbelül 4-5 centiméterrel. Csavarjuk le a kupakot, erre nem lesz szükségünk. Fordítsuk meg a levágott részt, és helyezzük vissza tölcsérként a palack alsó részébe.

Lyukak fúrása
Fúrjunk két lyukat a palack felső részén, hogy a cipőfűzővel vagy dróttal könnyen rögzíthető legyen a csapda.

Csalétek elkészítése
Töltsünk bele cukros-vizes oldatot, adjunk hozzá pár csepp ecetet és mosogatószert. Az ecet segít távol tartani a méheket, míg a cukor és a mosogatószer hatékonyan vonzza a darazsakat.

Csapda összeállítása
Helyezzük a tölcsért a palackba úgy, hogy a nyílás lefelé nézzen. Rögzítsük szorosan a palackhoz.

Kihelyezés
Helyezzük ki a csapdát a kert vagy terasz olyan pontjára, ahol a darazsak gyakran megjelennek. Ügyeljünk rá, hogy a csapdát legalább 6 méterre tegyük attól a területtől, ahol gyakran tartózkodunk. 

A darázscsapda működése és hatékonysága

A darázscsapda lényege, hogy a benne lévő csali vonzza a darazsakat, amelyek bemásznak a palackba, de onnan már nem tudnak kijutni. A cukros-vizes oldatnak nem tudnak ellenállni, szépen bemásznak a csapdába. A mosogatószer csökkenti a folyadék felületi feszültségét, így a rovarok könnyebben belesüllyednek.

Darázscsapda recept – Milyen csalétek a legjobb?

A cukros-vizes oldat önmagában is hatékony, de néhány csepp ecet hozzáadásával megelőzhetjük, hogy a csapda méheket is csapdába ejtsen. A méhek rendkívül hasznosak, ezért fontos, hogy őket semmiképp se veszélyeztessük. Ha lódarázs ellen is szeretnénk használni, akkor érdemes kis mennyiségű alkoholt vagy erős illatú anyagot adni a csalétekhez.

Mikor és hová helyezzük a darázscsapdát?

A csapdákat tavasszal és kora nyáron érdemes kihelyezni, amikor a királynők még csak fészket keresnek. Késő nyáron és kora ősszel, amikor a darazsak különösen aktívak, szintén fontos a csapdákat kihelyezni.

Ideális helyek

A kert hátsó része

Fák alatti árnyékos terület

A terasztól távolabb eső pontok

Mire ügyeljünk?
Ne helyezzük közvetlenül a lakott terület (ház, terasz, stb.) közelébe.

A házilagos darázsirtás korlátai

Habár a házilag készített csapda rendkívül hasznos lehet, nem helyettesíti a szakember által végzett darázsirtást. Ha a fészek túl nagy, vagy a darazsak száma jelentősen megnő, érdemes profi darázsirtót hívni.

darázscsapda házilag - darázsfészek
Forrás: Freepik.com

Házilagos darázsirtás – Mire figyeljünk?

Ne próbáljuk meg közvetlenül eltávolítani a fészket.

Ha a darázsfészek rejtett vagy nehezen elérhető helyen van, ne próbáljuk házilagos módszerekkel irtani a darazsakat.

A darázsirtás során mindig viseljünk megfelelő védőfelszerelést.

Gyakran ismételt kérdések – darazsak és darázsirtó

Miért jelentenek problémát a darazsak?

A kertben vagy teraszon megjelenő darazsak jelenléte kellemetlen lehet, különösen akkor, ha kisgyermekek is vannak a családban. Emellett csípésük fájdalmas, és allergiás reakciót válthat ki. 

Mi csalja őket oda?

A darazsakat a cukros italok, gyümölcsök és húsok vonzzák.

Hatékony a házilag készített darázscsapda?

Igen, a megfelelő csalétekkel és elhelyezéssel a házilag készített darázscsapda hatékonyan vonzza és csapdába ejti a darazsakat.

Hogyan készítsük el otthon a csapdát?

Egyszerűen egy PET palackból, cukros-vizes csalétekkel és némi mosogatószerrel.

Miből készüljön a csapda?

A legjobb, ha PET palackból készül, mivel ez könnyesedén beszerezhető és alakítható.

Hogyan működik a darázscsapda?

A darazsak bemásznak a csapdába, de a kijutni már nem tudnak.

Mi legyen a csalétek?

Cukros-vizes oldat, ecettel kiegészítve, hogy távol tartsuk a méheket.

Mikor és hová kell kirakni?

Tavasszal és kora nyáron, valamint késő nyáron és kora ősszel, a kert távolabbi, árnyékos pontjaira.

Lódarázs ellen is jó?

Igen, ha erősebb csalétekkel, például alkoholt is teszünk a csapdába.

Shopping Cart