Japán fűz – Salix Integra (Hakuro-Nishiki)
A japán fűz, vagy latin nevén Salix integra ‘Hakuro Nishiki’, egy rendkívül dekoratív, lombhullató cserje vagy kisebb fa, amely a kertek egyik különösen népszerű dísznövénye. A tarka levelű japánfűz különleges színes lombjával hívja fel magára a figyelmet, amely tavasszal rózsaszín árnyalatban pompázik, nyáron pedig fehér-zöld tarka színeket ölt. A salix integra hakuro-nishiki mutatós, és egy kis odafigyeléssel akár jó választás lehet kezdő kertészek számára is.

Ültetés és megfelelő hely kiválasztása
A japán fűzt napos vagy félárnyékos helyre ajánlott ültetni. Ültetéshez tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű, kiváló minőségű virágföld vagy komposzt az ideális. Tavasszal vagy ősszel ültessük, ültetés előtt érdemes fellazítani a talajt. A fűz esetében fontos a rendszeres öntözés. Tartós szárazságot nem bírja, ilyenkor a levelei megbarnulnak és lehullanak.
A japán fűz gondozása
A gondozás egyik kulcsa a megfelelő öntözés. Hosszan tartó szárazság esetén különösen fontos odafigyelni a vízutánpótlásra. A japán fűz rendszeres trágyázást igényel, különösen a növekedési időszakban. Lombja kiválóan alkalmas gömbforma kialakítására. Mivel akár 3 méter magasra is megnőhet, érdemes időnként megmetszeni. A fűzfélék általában könnyen nevelhető növények közé tartoznak. A japán fűznél azonban gyakran előfordulhatnak levéltetvek vagy gombás betegségek, ezért fontos figyelemmel kísérni növényünk állapotát.
Japán fűz metszése

A japán fűz metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény egészséges legyen és jól is mutasson. Metszésre a legalkalmasabb időpont tél végén vagy kora tavasszal van, még mielőtt az új hajtások megindulnának. A metszés során a cél a lomkorona gömb formájának megőrzése és az elhalt hajtások eltávolítása.
A salix integra hajlamos gyors növekedésre, ezért évente legalább egyszer szükséges megmetszeni. Metszés során használjunk éles metszőollót, amely nem roncsolja az ágakat. A japán fűznél a fiatal hajtások különösen fontosak, hisz ezek adják a növény egyediségét. A gömb forma megtartásához a külső ágakat rövidre kell metszeni, a belső részeket viszont érdemes ritkítani. Az elhalt ágakat és gallyakat közvetlenül a tövüknél metsszük le.
A rendszeres metszéssel nemcsak a forma, hanem az egészséges növekedés is biztosíthatjuk. A metszés után a tápanyag utánpótlásról is gondoskodjunk és helyezzünk komposztot vagy trágyát a növény alá.
Japán fűz szaporítása
A japán fűzfa tavasszal 20 cm-es dugványokkal könnyen szaporítható. Vágjunk le egészséges, fiatal hajtásokat, távolítsuk el az alsó leveleket, és ültessük nedves talajba vagy tegyük vízbe a gyökereztetéshez. A gyökeresedés után ültessük ki őket végleges helyükre. Ez lehetőleg napos vagy félárnyékos hely legyen.

Gyakran ismételt kérdések – metszés és gondozás
Metszőollót vagy fűrészt használjunk?
A metszőolló a legtöbb esetben elegendő, különösen a fiatalabb növények esetében. Vastagabb ágak metszésénél szükség lehet kisebb kerti fűrészre is.
Hogyan kell gondozni a japán fűzt?
Rendszeres öntözést, tápanyagban gazdag talajt, évente egyszeri metszést és szükség esetén kártevők elleni védelmet igényel.
Hogyan szaporítsuk a japán fűzfát?
Tavasszal vagy kora nyáron vágjunk 20 cm-es dugványokat, gyökereztessük vízben vagy nedves talajban, majd ültessük el őket.
Mikor és hogyan kell metszeni?
A japán fűzt tél végén vagy kora tavasszal célszerű metszeni, még a lombfakadás előtt. A kompakt gömbforma érdekében a hajtásokat vissza kell vágni, az elhalt ágakat pedig el kell eltávolítani.
Hol érzi jól magát a japán fűz?
A japán fűz napos vagy félárnyékos helyen fejlődik a legjobban. Fontos a jó vízáteresztő talaj és a rendszeres öntözés is.
Mire figyeljünk a metszés során?
A metszés során figyeljünk arra, hogy éles metszőollót használjunk, ne roncsoljuk a hajtásokat és ágakat. A lombkorona formájának megőrzése mellett az elhalt részeket is távolítsuk el.